Reklama

Frédéric Chopin: "Ballades, Mazurkas, Polonaises"

Frédéric Chopin: "Ballades, Mazurkas, Polonaises"

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Wszedłszy do sklepu płytowego, bardzo się ucieszyłem i przestraszyłem jednocześnie: Anderszewski i Chopin! Kupiłem płytę i... słuchałem do rana.
U

Utworów jest 11: 7 mazurków, 2 ballady i 2 polonezy. Początek bardzo spokojny (“Mazurki" op. 59), z ducha “chopinowski" i neutralny. Choć gdzieś w połowie pierwszego numeru zaczynamy czuć, że może decydujące będzie tu tempo rubato... Jeszcze mocniej widać to w “Mazurku fis-moll" (nr 3): tok co chwila zostaje zachwiany, jakby taniec nie mógł się do końca spełnić. Dalej pięknie dzieje się zwłaszcza podczas “Mazurka f-moll" (op. 63 nr 2): Anderszewski, chyba jak żaden inny pianista, potrafi stąpać miękko po klawiaturze, jak kot, i mruczeć. Tak bezgłośnie niemal i tak przyjemnie.

“Chopin, obok Mozarta, jest największy" - mówił na koniec sesji nagraniowej. “Chopin musi być grany jak Mozart, i vice versa" - powiedział kiedyś wielki wiolonczelista, Pablo Casals. Ale zupełnie inną, nową perspektywę pokazują choćby “Ballady" (szczególnie B-dur nr 3). Jeśli...

2364

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]