Reklama

Frankowy klincz potrwa

Frankowy klincz potrwa

03.05.2021
Czyta się kilka minut
K

Kolejny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów walutowych nie przyniósł przełomu, którego oczekiwali frankowicze. Banki też mogą czuć niedosyt. To pokazuje, z jak trudną materią przyszło się zmierzyć sędziom.

TSUE stwierdził, że sądy mogą unieważniać umowy z klauzulami abuzywnymi od daty ich zawarcia – to jasna wskazówka w kwestii przedawnienia roszczeń frankowiczów. Odrzucił też argumentację banków, które stały na stanowisku, że zastąpienie klauzuli indeksacyjnej tabelą kursów NBP pozwala zachować ważność umów kredytowych. W bodaj najważniejszej dla obu stron kwestii ewentualnej opłaty za korzystanie z kapitału w razie stwierdzenia nieważności umowy TSUE nie zajął jednak stanowiska, bo nie został o to zapytany. Na ten temat wypowie się wkrótce Sąd Najwyższy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]