Reklama

Frankowa zmiana

Frankowa zmiana

10.08.2015
Czyta się kilka minut
Wyglądało to tak, jakby rząd w końcu uznał, że frankowicze są ważną siłą, i postanowił przed wyborami zrobić im prezent.
P

Przyjęta przez Sejm wersja ustawy, która ma im ulżyć, rozszerza krąg dłużników uprawnionych do przewalutowania kredytu i przerzuca niemal całe ryzyko walutowe na banki. Tajemnicza zmiana to jednak nie podarunek od PO, lecz efekt postawy PSL, którego posłowie – wraz z PiS – poparli poprawki SLD.

Giełda zareagowała spadkiem kursu banków. Część komentatorów zaczęła od razu wieszczyć ich pogrom i przerzucenie kosztów na klientów (stała retoryka przy każdej próbie przyjęcia regulacji dla nich korzystniejszych). A zadłużeni w złotówkach zaczęli zazdrościć – niby dlaczego ktoś, kto wziął kredyt w innej walucie, miałby mieć lepiej od nich? Łatwo przy okazji zapomnieć, że wielu frankowych kredytobiorców nie miało szans wzięcia kredytu w innej walucie, zaś eksperci, którzy dziś rozwodzą się nad lekkomyślnością frankowiczów, komplementowali ich kiedyś za podjęcie najlepszej decyzji.

Tyle że wszystko to można uznać za teatrzyk. Ustawa trafi do Senatu, który zapewne przywróci ją do pierwotnego kształtu, dzieląc ryzyko na pół między bank a kredytobiorców. Jedynym skutkiem zamieszania będzie rozczarowanie poprzednio nieobjętych ustawą, którzy narobili sobie apetytu na nowe regulacje, a znajdą się poza gronem beneficjentów. A banki? Trudno oczekiwać, by z entuzjazmem przyjęły jakąkolwiek ustawę, z wyjątkiem tej, która obciążyłaby kosztami nie je, lecz budżet państwa. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Pisarka, dziennikarka, założycielka Stacji Muranów. Kontakt z autorką: chomatowska@tygodnik.com.pl

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]