Reklama

Francuskie sittingi

Francuskie sittingi

18.04.2016
Czyta się kilka minut
Zaczęło się od protestów przeciw reformie liberalizującej rynek pracy – planowanej przez socjalistyczny rząd – a przerodziło w bunt przeciw „systemowi”, „niesprawiedliwości” i rządowi, który „zdradził lewicowe ideały”.
O

Od prawie miesiąca we francuskich miastach nie ustają protesty studentów i uczniów. Organizowane głównie nocami, czasem mają charakter happeningu, a czasem kończą się starciami z policją. Zaczęły się w Paryżu i rozlały na kilkadziesiąt miast. Ten nowy ruch, zwany Nuit debout (Nocne sittingi), ma już własne radio, ale komunikuje głównie przez internet. Politycy pocieszają się, że na razie – jak pisze szwajcarski „NZZ” – „bardziej przypomina to Hyde Park niż madrycki Puerta del Sol”, gdzie zrodziła się partia Podemos, która wywróciła hiszpański system partyjny. ©℗

​Na podst. NZZ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]