Reklama

Franciszek: świętość nasza codzienna

Franciszek: świętość nasza codzienna

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Święci to „wielki tłum (...) z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków” (Ap 7, 9) – podkreślił Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 1 listopada.
P

Przypomniał, że śpiewając „Sanctus” podczas mszy „czynimy to, co oni czynią i (...) jesteśmy z nimi zjednoczeni bardziej niż kiedykolwiek (...) nie tylko z tymi najbardziej znanymi, z kalendarza, ale również z tymi z sąsiedztwa, z krewnymi i znajomymi”. Komentując Ewangelię o błogosławieństwach, Franciszek przedstawił je jako drogowskazy sugerujące obranie kierunku przeciwnego do tego, który proponuje świat. „Ewangelia nazywa błogosławionymi ubogich, podczas gdy świat mówi: błogosławieni bogaci. Ewangelia nazywa błogosławionymi cichych, podczas gdy świat mówi: błogosławieni ludzie despotyczni. Ewangelia nazywa błogosławionymi ludzi czystych, podczas gdy świat mówi: błogosławieni przebiegli. Droga świętości zdaje się prowadzić do porażki. A jednak święci »trzymają w swym ręku palmy«, czyli symbole zwycięstwa. To oni wygrali”.

Świętości nie trzeba zdobywać, wspinając się na szczyty ascezy czy przyjmując męczeństwo. W kwietniowej adhortacji „Gaudete et exsultate” papież napisał: „Pewna kobieta idzie na targ, by zrobić zakupy, spotyka sąsiadkę, zaczyna z nią rozmawiać i dochodzi do krytyki. Wówczas ta kobieta mówi w swoim wnętrzu: »Nie, nie będę o nikim mówić źle«. To jest krok ku świętości”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]