Reklama

Ładowanie...

Franciszek: świętość nasza codzienna

Franciszek: świętość nasza codzienna

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Święci to „wielki tłum (...) z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków” (Ap 7, 9) – podkreślił Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 1 listopada.
P

Przypomniał, że śpiewając „Sanctus” podczas mszy „czynimy to, co oni czynią i (...) jesteśmy z nimi zjednoczeni bardziej niż kiedykolwiek (...) nie tylko z tymi najbardziej znanymi, z kalendarza, ale również z tymi z sąsiedztwa, z krewnymi i znajomymi”. Komentując Ewangelię o błogosławieństwach, Franciszek przedstawił je jako drogowskazy sugerujące obranie kierunku przeciwnego do tego, który proponuje świat. „Ewangelia nazywa błogosławionymi ubogich, podczas gdy świat mówi: błogosławieni bogaci. Ewangelia nazywa błogosławionymi cichych, podczas gdy świat mówi: błogosławieni ludzie despotyczni. Ewangelia nazywa błogosławionymi ludzi czystych, podczas gdy świat mówi: błogosławieni przebiegli. Droga świętości zdaje się prowadzić do porażki. A jednak święci »trzymają w swym ręku palmy«, czyli symbole zwycięstwa. To oni wygrali”.

Świętości nie trzeba zdobywać, wspinając się na szczyty ascezy czy przyjmując męczeństwo. W kwietniowej adhortacji „Gaudete et exsultate” papież napisał: „Pewna kobieta idzie na targ, by zrobić zakupy, spotyka sąsiadkę, zaczyna z nią rozmawiać i dochodzi do krytyki. Wówczas ta kobieta mówi w swoim wnętrzu: »Nie, nie będę o nikim mówić źle«. To jest krok ku świętości”. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]