Reklama

Fioletowe światło dobre dla oka

Fioletowe światło dobre dla oka

05.07.2021
Czyta się kilka minut
U

U krótkowidzów promienie świetlne wpadające do oka skupiają się przed siatkówką – w efekcie obraz przedmiotów znajdujących się w oddali nie jest ostry. Ze statystyk WHO wynika, iż z tą wadą wzroku żyje przeszło 2,5 mld osób, a w ciągu ostatniej dekady ta liczba wzrosła o przeszło 600 mln. Mamy więc do czynienia z epidemią krótkowzroczności (sytuacja najgorzej wygląda w Azji) – a pandemia COVID-19 może tylko pogorszyć sytuację.

Badacze Xiaoyan Jiang i współpracownicy potwierdzili bowiem hipotezę, iż za rozwój krótkowzroczności odpowiada zbyt mała ekspozycja na światło fioletowe. Wprawdzie na zewnątrz jest go wystarczająco, ale w budynkach niemal nie występuje. Nasz styl życia, lockdowny i urządzenia elektroniczne emitujące głównie światło niebieskie sprzyjają więc powstawaniu krótkowzroczności. W eksperymencie przeprowadzonym na myszach, opisanym w „PNAS”, badacze wykazali, że światło fioletowe pobudza produkcję opsyny OPN5 – i że białko to jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju oka. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]