Reklama

Filipiny: ataki na świątynie

Filipiny: ataki na świątynie

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Wpierw uderzono w Kościół: 21 ludzi zginęło, a 100 odniosło rany, gdy dwie bomby wybuchły w niedzielę 27 stycznia przed ołtarzem katolickiej katedry i na parkingu przed nią w mieście Jolo.
Z

Zamachu dokonała zapewne organizacja Abu Sajaf, związana z tzw. Państwem Islamskim.

Zamach może mieć związek z wynikiem referendum: jego tematem było utworzenie na południu kraju autonomicznego regionu muzułmańskiego (82 proc. ze 105 mln Filipińczyków to katolicy, 6 proc. – muzułmanie). Jej powstanie to efekt umowy z 2014 r. między rządem i największą islamską grupą zbrojną MILF; ma ona zakończyć konflikt, w którym w ciągu 50 lat zginęło ok. 150 tys. ludzi. Do głosowania na „tak” wzywali też biskupi; w regionie większość tak głosowała (poza prowincją Sulu, gdzie przeważyły głosy na „nie”).

Trzy dni później nieznani sprawcy wrzucili granat do meczetu w mieście Zamboanga, także na południu; zginęło dwóch duchownych. Władze przypuszczają, że to odwet za atak na katedrę. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]