Reklama

Ładowanie...

Fanatyk

05.07.2021
Czyta się kilka minut
P

Pochwała religijnego fanatyzmu? Na pierwszy rzut oka trudno zaprzeczyć: skuszeni wdziękami Moabitek, Izraelici oddają się nierządowi sakralnemu. Zagniewany Bóg spuszcza plagę na obóz. Przywódca klanu Zimri publicznie pokazuje się z Kozbi – szlachetnie urodzoną Madianitką. Udaje się z nią do namiotu. Za nimi podąża Pinchas, wnuk Aarona, i przeszywa ich splecione już ciała włócznią. Plaga ustaje i Bóg wychwala mordercę, nagradzając jego potomków wiecznym kapłaństwem.

Tak dla przemocy i samosądu? Najwyższy nakazuje Mojżeszowi ukarać prowodyrów i ten wydaje sędziom stosowne dyspozycje. Nie słyszymy jednak, by ktokolwiek został skazany – ginie tylko Zimri, któremu „sprawiedliwość” wymierza Pinchas. Rabini głoszą, że sąd, który raz na 70 lat skazuje na karę śmierci, należy uznać za krwawy. Obwarowują wydanie takiego wyroku dodatkowymi koniecznymi warunkami, skutecznie wiążąc tym...

2883

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]