Reklama

Ładowanie...

Fałszywki nowego typu: inteligencja i manipulacja

29.01.2023
Czyta się kilka minut
Prezydent Ukrainy wzywający rodaków do złożenia broni czy malezyjski minister uprawiający pozamałżeński seks: materiały preparowane przez sztuczną inteligencję to coraz częstsze zjawisko. Jak sobie z nim radzić?
Tweet z prawdopodobnie fałszywymi zdjęciami mającymi przedstawiać zagranicznych najemników w mieście Goma w Demokratycznej Republice Konga, ochraniających tam kongijskiego szefa sztabu / źródło: Twitter
D

Do tworzenia alternatywnej rzeczywistości nie potrzeba już zaawansowanych umiejętności informatycznych. Wystarczą proste w obsłudze programy sztucznej inteligencji dostępne online. Od zera generują fantastyczne obrazy albo też tworzą – na podstawie istniejących nagrań wideo – realistycznie wyglądające manipulacje. Ostatnio wielką popularnością cieszy się program ChatGTP: pisze on samodzielnie limeryki, kody komputerowe, hasła marketingowe czy nawet odrabia za uczniów prace domowe. 

Dlatego eksperci zajmujący się dezinformacją biją na alarm: bo tego typu programy są wykorzystywane również w celach politycznych, i to bynajmniej nie w celach dobrych.

NA ZDJĘCIACH WIDAĆ mężczyzn z bronią maszynową; nie mają mundurów, lecz ubrania w stylu wojskowym. Nagranie, na którym też są ponoć widoczni, ma słabą jakość. Pod wpisem na Twitterze, gdzie...

11661

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]