Reklama

Fałszywe oblicza Kościoła

Fałszywe oblicza Kościoła

11.09.2017
Czyta się kilka minut
P

Patrząc na kontrowersje związane z pontyfikatem Franciszka, coraz silniej utwierdzam się w przekonaniu, że bez osobistego doświadczenia „Ćwiczeń Duchowych” – rekolekcji stworzonych przez św. Ignacego z Loyoli – trudno jest zrozumieć teologię pastoralną obecnego papieża. W nich zawarta jest bowiem wizja chrześcijaństwa, jaką żyje i inspiruje się papież-jezuita. Z osobistego spotkania z Chrystusem, do którego owe rekolekcje prowadzą, a nie z teologicznych dywagacji, wypływa wizja Kościoła, której obce są trzy eklezjalne pokusy: „Instytucja jest wszystkim”, „Reguły są wszystkim”, „Kościół jest partią”.

PIERWSZA POKUSA jest dobrze znana – chronimy instytucję kosztem ludzi, ale warto podkreślić, że wybór ten uzależniony jest od rozumienia eschatologii. Jeśli ludzie przemijają „na dobre”, to waloryzujemy instytucje, które nawet jeśli nie są wieczne, to dłużej trwają...

2604

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]