Reklama

Ładowanie...

Fałszywe oblicza Kościoła

11.09.2017
Czyta się kilka minut
P

Patrząc na kontrowersje związane z pontyfikatem Franciszka, coraz silniej utwierdzam się w przekonaniu, że bez osobistego doświadczenia „Ćwiczeń Duchowych” – rekolekcji stworzonych przez św. Ignacego z Loyoli – trudno jest zrozumieć teologię pastoralną obecnego papieża. W nich zawarta jest bowiem wizja chrześcijaństwa, jaką żyje i inspiruje się papież-jezuita. Z osobistego spotkania z Chrystusem, do którego owe rekolekcje prowadzą, a nie z teologicznych dywagacji, wypływa wizja Kościoła, której obce są trzy eklezjalne pokusy: „Instytucja jest wszystkim”, „Reguły są wszystkim”, „Kościół jest partią”.

PIERWSZA POKUSA jest dobrze znana – chronimy instytucję kosztem ludzi, ale warto podkreślić, że wybór ten uzależniony jest od rozumienia eschatologii. Jeśli ludzie przemijają „na dobre”, to waloryzujemy instytucje, które nawet jeśli nie są wieczne, to dłużej trwają...

2604

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]