Etyka dla wszystkich
Dotychczas, zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1992 r., szkoła miała obowiązek zorganizować lekcje etyki, gdy znalazło się minimum siedmiu chętnych. Jeśli taką deklarację zgłosiło co najmniej trzech uczniów – niekoniecznie z jednej szkoły – do utworzenia grupy międzyszkolnej zobowiązany był organ prowadzący placówkę na danym terenie. Takie same zasady obowiązywały wobec lekcji religii denominacji niezbyt licznie reprezentowanych na danym terenie. W praktyce oznaczało to, że jeśli chęć uczestniczenia w lekcjach etyki lub religii zgłaszali pojedynczy uczniowie, takich lekcji po prostu nie organizowano. Od tego roku szkolnego to ma się zmienić.
Przepisy gwarantujące naukę etyki choćby dla jednego ucznia są konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 15 czerwca 2010 r. (sprawa „Grzelak przeciwko Polsce”). Państwo Grzelakowie wnieśli skargę do Strasburga,...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]