Reklama

Epoka solidarnej wolności

Epoka solidarnej wolności

25.06.2008
Czyta się kilka minut
Integracja europejska i globalizacja stawiają pytania o przyszły kształt świata. Zmieniły się radykalnie uwarunkowania naszego życia i funkcjonowania państw, musi więc zmieniać się nasza filozofia budowania świata bezpiecznego i dostatniego. Z każdym dniem żyjemy coraz bliżej siebie, a świat zaczyna wyglądać jak system naczyń połączonych. Najwyraźniej widać to w gospodarce, w której już dawno nie ma granic międzypaństwowych.
Z

Z tego właśnie powodu skazani jesteśmy, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, na współpracę i kooperację ekonomiczną. W epoce globalnej takie współdziałanie w gospodarce staje się podstawą dobrych relacji między państwami i narodami. To wielka szansa, ale jednocześnie wyzwanie i przestroga. Brzmi ona tak: jeśli ograniczysz się tylko do zarabiania, jeśli nie pomożesz słabszemu, jeśli nie okażesz się solidarny z potrzebującym, to ten biedny nie kupi od ciebie towarów, nie uzyskasz rynków zbytu, a możesz się raczej spodziewać, że zrobi rewolucję i w końcu zabierze ci wszystko. Opłaca się więc dla własnego bezpieczeństwa i równowagi w rozwoju świata być solidarnym. Solidarność nabierać musi w tym sensie wymiaru praktycznego. Muszę być solidarny z sąsiadem, bo jego powodzenie i sukces to też mój sukces. Tak rozumiana solidarność musi definiować całą Europę, a nawet świat, bo żyjemy...

2807

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]