Reklama

Elektrownie na papierze

Elektrownie na papierze

20.08.2012
Czyta się kilka minut
W ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita” doniosła, że w Polsce istnieje wirtualna elektrownia...
.

...Na papierze, owszem, proces inwestycyjny w Łęcznej rozpoczął się już kilka lat temu, w rzeczywistości po terenach, gdzie kiedyś powstanie (?), hasają krowy i szumi zboże. W ten sposób inwestor wspólnie z polskim rządem próbują wydobyć z UE pozwolenia na darmowe uprawnienia CO2 warte ponad 30 mln euro.

„Tygodnik” spieszy donieść, że wirtualnych inwestycji jest prawdopodobnie znacznie więcej. Już dwa lata temu opisywaliśmy podejrzany obrót dokumentów związanych z tzw. derogacją, którą objęta została również elektrownia w Łęcznej. W największym skrócie: derogacja to wyłączenia z opłat za emisje. Współodpowiedzialna za przygotowanie wniosku derogacyjnego firma Ernst&Young wyliczyła, że w latach 2013–2020 polska energetyka może się ubiegać o bezpłatne uprawnienia do emisji 400 mln ton CO2, warte łącznie ponad 7 mld euro. Oszczędzone w ten sposób...

3105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]