Reklama

Ekumenia w Kielcach

Ekumenia w Kielcach

09.01.2006
Czyta się kilka minut
Z radością przeczytałem felieton p. Józefy Hennelowej poświęcony książce Ireneusza Cieślika o Pustelni Optyńskiej ("TP" nr 52/2005). Książkę tę uważam za ważną cegiełkę w żmudnym budowaniu pojednania polsko-rosyjskiego. Zbliżenie polsko-ukraińskie, które wydawało się być bardzo trudne, następuje i budzi nadzieję, że kiedyś również pomiędzy Polakami i Rosjanami zostaną wypowiedziane słowa: przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Kiedy to nastąpi!? Brat Roger mówił o zapalaniu małych światełek w ciemnościach i takim płomykiem pewnie jest ta książka. Jej autor znany jest w środowisku kieleckim, zjawiał się tu z książkami swego mistrza o. prof. Hryniewicza pod pachą i pewnie w jakimś stopniu przyczynił się do tego, że w moim mieście jest spora grupka osób zaangażowanych w pojednanie między katolicyzmem a prawosławiem. W naszym muzeum diecezjalnym trwa obecnie wystawa ikon, na której również są prace kielczan, w większości zresztą związanych z krakowską pracownią św. Łukasza. W Kielcach działa też niezwykły chór "Oikumene", składający się z samych rzymskich katolików, czysto i poprawnie śpiewających liturgię prawosławną.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]