Reklama

Egzamin u „Franka”

Egzamin u „Franka”

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Latem 1942 roku Hanka Czaki powiedziała, że ktoś chce ze mną porozmawiać. Ktoś – „Franek”. Miejsce spotkania? Zaproponowałem moje mieszkanie. Godzina? Na pewno w czasie, gdy będę sam w domu. Ustaliliśmy hasło.
R

Rozmawialiśmy o mojej przyszłej działalności we Froncie Odrodzenia Polski. To była katolicka organizacja konspiracyjna, w której wówczas działał. Czy mógłbym na początku zająć się reorganizacją kolportażu prasy wydawanej przez FOP? Przydałbym się też jako autor – jakie mam doświadczenie dziennikarskie? I dodał, że FOP nie dysponuje środkami finansowymi, nie daje zasiłków, to grono ludzi dobrej woli, przyjaciół złączonych wiarą katolicką i patriotyzmem. Widać było, że czuje się związany z tym środowiskiem. On mnie wtedy egzaminował.
Spotkaliśmy się ponownie w 1984 roku, gdy na wspólne zaproszenie Kongresu Polonii Amerykańskiej i American Jewish Committee pojechałem wraz z żoną do USA. Był zgorzkniały. Emigracja polska miała doń żal, że się zamerykanizował. O sobie mówił, że jest Amerykaninem, katolikiem, Polakiem i Żydem, a to irytowało część Polonii.Nie wszyscy rozumieli kontekst, w jakim wypowiadane były te słowa.

WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI (ur. 1922) jest historykiem i politykiem; były więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, więziony również w okresie stalinowskim. Przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

OPR. JSOC

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]