Reklama

Ładowanie...

Egzamin u „Franka”

Egzamin u „Franka”

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Latem 1942 roku Hanka Czaki powiedziała, że ktoś chce ze mną porozmawiać. Ktoś – „Franek”. Miejsce spotkania? Zaproponowałem moje mieszkanie. Godzina? Na pewno w czasie, gdy będę sam w domu. Ustaliliśmy hasło.
R

Rozmawialiśmy o mojej przyszłej działalności we Froncie Odrodzenia Polski. To była katolicka organizacja konspiracyjna, w której wówczas działał. Czy mógłbym na początku zająć się reorganizacją kolportażu prasy wydawanej przez FOP? Przydałbym się też jako autor – jakie mam doświadczenie dziennikarskie? I dodał, że FOP nie dysponuje środkami finansowymi, nie daje zasiłków, to grono ludzi dobrej woli, przyjaciół złączonych wiarą katolicką i patriotyzmem. Widać było, że czuje się związany z tym środowiskiem. On mnie wtedy egzaminował.
Spotkaliśmy się ponownie w 1984 roku, gdy na wspólne zaproszenie Kongresu Polonii Amerykańskiej i American Jewish Committee pojechałem wraz z żoną do USA. Był zgorzkniały. Emigracja polska miała doń żal, że się zamerykanizował. O sobie mówił, że jest Amerykaninem, katolikiem, Polakiem i Żydem, a to irytowało część Polonii.Nie wszyscy rozumieli kontekst, w jakim wypowiadane były te słowa.

WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI (ur. 1922) jest historykiem i politykiem; były więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, więziony również w okresie stalinowskim. Przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

OPR. JSOC

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]