Reklama

Egipt: pierwsze wolne wybory

Egipt: pierwsze wolne wybory

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Wyniki pierwszych w historii Egiptu powszechnych wyborów prezydenckich były łatwe do przewidzenia. Z pierwszych danych wynika, że 88 proc. głosów przypadło dotychczasowemu (rządzącemu od 1981 r., przez cztery kadencje) prezydentowi Husniemu Mubarakowi. Ok. 10 proc. miał uzyskać jego główny rywal, opozycjonista Ayman Nur. Pozostałych ośmiu kandydatów spełniło rolę dekoracyjną.
F

Frekwencja wyniosła tylko 23 proc. Bo też i większość Egipcjan od lat nie ma złudzeń. Dotąd - czyli przez 60 lat niepodległości - naród dostawał do przegłosowania w referendum kandydata wysuniętego przez parlament, w którym tradycyjnie dominuje Partia Narodowo-Demokratyczna. Dla ostatnich pokoleń był nim Mubarak. Gdy konstytucja nie pozwalała mu na kandydowanie więcej niż trzy razy - zmieniono konstytucję. Największe i skądinąd szanowane za granicą egipskie gazety publikowały reportaże z przedszkoli, gdzie dzieci “domagały się", by Mubarakowi pozwolić na dłuższe rządy. “A macie lepszego?" - pytała pięciolatka w referendalnym wydaniu “Al-Ahram" w 1999 r. (Mubarak dostał wtedy 94 proc.).

Gdy urodzony w 1928 r. prezydent zaczął się starzeć, gdy rok temu naród zobaczył go w telewizji w piżamie w monachijskim szpitalu - coraz głośniej zaczęto szeptać o następcy. W...

2156

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]