Reklama

Egipska gra o tron

Egipska gra o tron

10.12.2012
Czyta się kilka minut
Niemal dokładnie dwa lata po obaleniu przez Egipcjan prezydenta-dyktatora Mubaraka walka o władzę w tym najważniejszym muzułmańskim kraju Bliskiego Wschodu wchodzi w fazę krytyczną.
J

Jeszcze przed chwilą prezydent-islamista Mohammed Mursi ogłaszał w orędziu do narodu, że nie wycofa się z dekretu, którym przyznał sam sobie niemal taką władzę jak Mubarak (wedle dekretu Mursi miałby odpowiadać tylko przed Bogiem i historią, a jego decyzje byłyby ostateczne). Tymczasem trzy dni później, w minioną niedzielę, Mursi – jakby nigdy nic – unieważnia własny dekret (tj. najbardziej bulwersujące jego fragmenty).

Dni dzielące oba wydarzenia to coraz gwałtowniejsze demonstracje opozycji (świeckiej, najogólniej mówiąc) przeciw Mursiemu i kontrdemonstracje Bractwa Muzułmańskiego, z ulicznymi starciami i apelami armii o dialog. I znów, jak w styczniu–lutym 2011 r., na ulicach stoją czołgi, a różni mędrcy wróżą, czy armia – jeden z aktorów egipskiej „gry o tron” – występuje jeszcze w roli rozjemcy, czy już stanęła po stronie islamistów.

Intencje stron są jasne:...

3574

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]