Reklama

Ładowanie...

Edukacja: napięcie na linii rząd-ZNP

Edukacja: napięcie na linii rząd-ZNP

25.07.2022
Czyta się kilka minut
G

Gdyby Polską rządził Senat, cieszący się wakacjami nauczyciele mogliby otwierać szampany. W zeszłym tygodniu izba wyższa parlamentu uchwaliła poprawkę do nowelizacji Karty Nauczyciela, zgodnie z którą każdy pedagog otrzymałby o 20 proc. wyższą pensję. Tryb warunkowy jest uzasadniony – decyzja ma wymiar symboliczny, bo rządząca większość ani myśli zgodzić się na te wydatki. Rząd przyznał od września większe uposażenia tylko nauczycielom wchodzącym do zawodu, zamrażając pensje pozostałym 80 proc. kadry.

Kilka dni wcześniej odbyły się rozmowy ZNP z wiceministrem edukacji i nauki. Związkowcy chcieli przekonać Dariusza Piontkowskiego do podwyżek i powiązania nauczycielskich uposażeń ze średnią krajową. Ten jednak stwierdził, że nie jest do podobnych rozmów upoważniony. Z kolei przedstawiciele ZNP oświadczyli, że może to oznaczać spór zbiorowy od drugiej połowy sierpnia, a w dalszej kolejności – nawet strajk. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]