Reklama

Dźwięk z marzeń Leonarda

Dźwięk z marzeń Leonarda

25.11.2013
Czyta się kilka minut
Instrument według projektu Leonarda da Vinci, który skonstruował polski pianista Sławomir Zubrzycki, zachwycił m.in. Björk.
P

Pianista, kompozytor, człowiek o niezwykłym hobby: Sławomir Zubrzycki w swoim krakowskim domu przez cztery lata konstruował violę organista – wymyślony przez Leonarda da Vinci instrument klawiszowy grający jak smyczkowy. Przez wieki powstało kilka prototypów takiego instrumentu, żaden jednak nie odniósł sukcesu. Tymczasem Zubrzycki na swoim instrumencie koncertuje – a jego osiągnięcie właśnie wywołało burzę na świecie. Nagranie z krakowskiego koncertu na violę organista obejrzało już w serwisie YouTube 1,2 mln użytkowników, zaś film „Tygodnika” o niej zobaczyło prawie 200 tys. użytkowników z całego świata – od Stanów Zjednoczonych i Kanady po Japonię i Indonezję.

WIEŚĆ SIĘ ROZCHODZI

O swojej violi Sławomir Zubrzycki opowiedział „Tygodnikowi Powszechnemu” jako pierwszemu medium. W numerze 39/13 opublikowaliśmy przeprowadzony przez Jacka Ślusarczyka...

6183

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]