Reklama

Dziewczyny z TikToka

Dziewczyny z TikToka

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Wyroki dla młodych Egipcjanek to drastyczny przejaw cenzury internetu w świecie arabskim. Dokonują jej te same władze, które Zachód uważa za alternatywę dla radykałów.
Protestując przeciw skazaniu Egipcjanek, europejskie działaczki feministyczne przykuły się kajdankami przed ambasadą Egiptu w Paryżu, 25 czerwca 2021 r. Fot. XOSE BOUZAS / AFP / EAST NEWS
H

Haneen Hossam usłyszała wyrok 10 lat więzienia i grzywny o równowartości 19 tys. dolarów, pod zarzutami handlu ludźmi, wykorzystywania dziewczyn do udostępniania wideo w mediach społecznościowych za pieniądze i naruszanie moralności publicznej. Mawada al-Adham została skazana na 6 lat i taką samą grzywnę. Oskarżono ją o atakowanie społecznych wartości i naruszenie moralności publicznej. Minatullah Emad – 3 lata i 6 tys. dolarów grzywny za handel ludźmi, publikowanie nieprzyzwoitych treści i prostytucję. Manar Sami – 3 lata za podżeganie do rozpusty. Sama al-Masri – takie same zarzuty, 3 lata i 19 tys. dolarów.

W ciągu niespełna dwóch lat egipskie sądy skazały dziewięć influencerek w związku z ich działalnością w internecie. Ich największą zbrodnią było posiadanie popularnych kont na TikToku, znanej aplikacji mobilnej.

W rzeczywistości profil Haneen Hossam, 21-letniej...

11584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]