Poza Kościołem nie ma księdza

Właściwą realnością Kościoła są świeccy chrześcijanie, a treścią prośby odłączonego księdza jest prawo do bycia z nimi razem.

Reklama

Poza Kościołem nie ma księdza

Poza Kościołem nie ma księdza

08.04.2019
Czyta się kilka minut
Właściwą realnością Kościoła są świeccy chrześcijanie, a treścią prośby odłączonego księdza jest prawo do bycia z nimi razem.
Niedziela Palmowa, kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Naucalpan, Meksyk, 25 marca 2018 r. CARLOS TISCHLER / SOPA / GETTY IMAGES
M

Moje szaty, kapłana i spowiednika, Są po to, żeby ukryć mój strach i niepewność. Jesteśmy ludzie odłączeni.

(Czesław Miłosz „Ksiądz Seweryn”)

Marcin mi powiedział, że Magda mu powiedziała, że na Korfu oglądały z córką obrzęd liturgii wielkanocnej, podczas którego wspólnota wiernych zamyka się we wnętrzu kościoła, a ksiądz zostaje na zewnątrz i puka dopóty, dopóki nie zostanie mu otworzone.

Okazało się, że Marcin trochę pokręcił, było nieco inaczej, ale i tak porwał mnie ten obraz księdza stojącego przed zamkniętymi drzwiami świątyni. Zobaczyłem w nim sugestywną wskazówkę daną wspólnocie chrześcijan, co należy czynić, kiedy duchowny traci jej szacunek i zaufanie.

Odłączeni

Choć obrzęd ten najpowszechniej praktykowany jest w Kościołach wschodnich, należy do powszechnej liturgii Niedzieli Palmowej, zatwierdzonej przez Piusa V w 1570 r. i...

22745

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]