Reklama

Ładowanie...

Krwawa pompa Verdun

13.02.2016
Czyta się kilka minut
Sto lat temu, 21 lutego 1916 r., na froncie zachodnim zaczęła się jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej.
Francuscy żołnierze w okopach pod Verdun, 1916 r. Fot. GETTY IMAGES
O

Okolice Verdun, niewielkiego francuskiego miasta w Lotaryngii, blisko granicy z Niemcami, Belgią i Luksemburgiem, są dziś jednym wielkim żołnierskim cmentarzem. Niekończące się rzędy grobów, liczne pomniki, a także widoczne nadal ślady w ziemi, przeoranej przez ogień artyleryjski, przypominają o najdłuższej bitwie z czasów I wojny światowej, która po obu stronach pochłonęła 700 tys. ofiar – i pod tym względem „ustępuje” tylko batalii nad Sommą z milionem zabitych na koncie. Ale Verdun to więcej niż bitwa – to mit i legenda. Straszliwe miejsce, symbolizujące śmierć i bezsensowne cierpienia.

W minionym stuleciu tą bitwą zajmowała się niezliczona rzesza historyków różnych narodowości. W setkach (jeśli nie więcej) książek usiłowali oni zinterpretować obrazy okrucieństw, które od lutego do grudnia 1916 r. wstrząsały stosunkowo niewielką przestrzenią wokół miasta nad rzeką Mozą – i...

9633

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]