Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Krwawa pompa Verdun

Krwawa pompa Verdun

13.02.2016
Czyta się kilka minut
Sto lat temu, 21 lutego 1916 r., na froncie zachodnim zaczęła się jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej.
Francuscy żołnierze w okopach pod Verdun, 1916 r. Fot. GETTY IMAGES
O

Okolice Verdun, niewielkiego francuskiego miasta w Lotaryngii, blisko granicy z Niemcami, Belgią i Luksemburgiem, są dziś jednym wielkim żołnierskim cmentarzem. Niekończące się rzędy grobów, liczne pomniki, a także widoczne nadal ślady w ziemi, przeoranej przez ogień artyleryjski, przypominają o najdłuższej bitwie z czasów I wojny światowej, która po obu stronach pochłonęła 700 tys. ofiar – i pod tym względem „ustępuje” tylko batalii nad Sommą z milionem zabitych na koncie. Ale Verdun to więcej niż bitwa – to mit i legenda. Straszliwe miejsce, symbolizujące śmierć i bezsensowne cierpienia.

W minionym stuleciu tą bitwą zajmowała się niezliczona rzesza historyków różnych narodowości. W setkach (jeśli nie więcej) książek usiłowali oni zinterpretować obrazy okrucieństw, które od lutego do grudnia 1916 r. wstrząsały stosunkowo niewielką przestrzenią wokół miasta nad rzeką Mozą – i...

9633

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Rz 7,18-19 "Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać - nie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę"! I dodajmy: człowiek w niewoli grzechu jest bezsilny!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]