Reklama

Krwawa pompa Verdun

Krwawa pompa Verdun

13.02.2016
Czyta się kilka minut
Sto lat temu, 21 lutego 1916 r., na froncie zachodnim zaczęła się jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej.
Francuscy żołnierze w okopach pod Verdun, 1916 r. Fot. GETTY IMAGES
O

Okolice Verdun, niewielkiego francuskiego miasta w Lotaryngii, blisko granicy z Niemcami, Belgią i Luksemburgiem, są dziś jednym wielkim żołnierskim cmentarzem. Niekończące się rzędy grobów, liczne pomniki, a także widoczne nadal ślady w ziemi, przeoranej przez ogień artyleryjski, przypominają o najdłuższej bitwie z czasów I wojny światowej, która po obu stronach pochłonęła 700 tys. ofiar – i pod tym względem „ustępuje” tylko batalii nad Sommą z milionem zabitych na koncie. Ale Verdun to więcej niż bitwa – to mit i legenda. Straszliwe miejsce, symbolizujące śmierć i bezsensowne cierpienia.

W minionym stuleciu tą bitwą zajmowała się niezliczona rzesza historyków różnych narodowości. W setkach (jeśli nie więcej) książek usiłowali oni zinterpretować obrazy okrucieństw, które od lutego do grudnia 1916 r. wstrząsały stosunkowo niewielką przestrzenią wokół miasta nad rzeką Mozą – i...

9633

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Rz 7,18-19 "Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać - nie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę"! I dodajmy: człowiek w niewoli grzechu jest bezsilny!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]