Reklama

Irlandczyk nad Sommą

Irlandczyk nad Sommą

11.07.2016
Czyta się kilka minut
Alex Dowdall, irlandzki historyk: Choć na froncie zachodnim walczyło wielu moich rodaków, ich poświęcenie długo było uważane za mniej godne upamiętnienia niż walka o niepodległość przeciw Brytyjczykom.
Fot. tcd.academia.edu
P

PATRYCJA BUKALSKA: Somma to jeden z symboli I wojny światowej na froncie zachodnim. Czy jest coś specyficznego w brytyjskim spojrzeniu na to, co działo się w Pikardii między lipcem a listopadem 1916 r.?

ALEX DOWDALL: Nad Sommą walczyło wiele narodów, a pamięć o tej bitwie wygląda odmiennie w różnych krajach. Np. dla Francuzów większe znaczenie ma Verdun – symbol wszystkich zmagań na froncie zachodnim. Natomiast dla Brytyjczyków Somma była najbardziej krwawą ze stoczonych przez nich bitew i wiele legend z nią związanych – np. jak to brytyjscy żołnierze wolnym krokiem maszerują przez „ziemię niczyją” 1 lipca 1916 r. – określiło w ogóle pamięć o I wojnie.

Mówimy o Brytyjczykach, ale armia Imperium składała się z przedstawicieli wielu narodów. Byli tu też irlandzcy ochotnicy. Ich historia jest intrygująca. Kilka miesięcy wcześniej w...

6487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]