Reklama

Dziecięcy mózg w sieci

Dziecięcy mózg w sieci

21.09.2020
Czyta się kilka minut
Łukasz Wojtasik, ekspert ds. bezpieczeństwa w internecie: My, dorośli, powinniśmy skończyć z lokowaniem „cyfrowych zagrożeń” wyłącznie w życiu dzieci. I zacząć patrzeć na siebie.
BARTŁOMIEJ KUDOWICZ / FORUM
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: Najpierw opowiedzmy o filmie.

ŁUKASZ WOJTASIK: Mama, tata i dziecko. Ono zamiast głowy ma dużą makietę mózgu. W pierwszej scenie widzimy rozłożoną na podłodze kolejkę – dziecko zaprasza tatę do zabawy. Ale ten odmawia – jest zajęty pracą.

Siedzi przy laptopie.

I dlatego, chcąc zyskać czas, daje dziecku tablet. Urządzenie się włącza, na ekranie pojawia się uśmiechnięta buźka, a mózg dziecka reaguje zainteresowaniem – widzimy, jak się podświetla. Zwłaszcza że to pierwszy kontakt tego młodego człowieka z tabletem – reaguje zadowoleniem na dźwiękowe i wizualne bodźce.

Jedna z kolejnych scen: dziecko z mamą przy grze planszowej.

Tyle że mama podczas tej gry zagląda w ekran telefonu. Widać, że nie ma kontaktu z dzieckiem, które – po tym, jak w pierwszym odruchu się tego kontaktu domagało – sięga znowu po...

13339

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

„Dzieci w wieku przedszkolnymi i wczesnoszkolnym nie powinny spędzać przed ekranem  …” Takie i mnóstwo innych wspaniałych wskazówek dla rodziców, dzieci, nawet seniorów maja specjaliści wszelakiej maści. Dziennie powinieneś zrobić 10 tysięcy kroków, spożyć ileś tam kalorii. wypić płynu tyle a tyle, oddać ileś tam razy mocz i stolec o właściwej konsystencji. Potem kupić to czy tamto, uśmiechać się do mijanych ludzi i być cacy pod każdym względem. Po prostu nie robić głupstw na własną rękę. Dziś dzieciak samodzielnie nie wykombinuje zabawy przy użyciu patyka z kumplami na podwórku, nie ma po prostu takiej opcji, ani możliwości. Badacze ludzkich potrzeb, pragnień, znawcy relacji międzyludzkich, piaru, reklamy stworzyli nam „lepszy świat”. Teraz apelują do rodziców, nie dajcie się zwariować, podzielcie cukierek na drobne cząstki i dozujcie mądrze. Tymczasem to zwyczajne wsadzanie nosa w nieswoje sprawy, kastrowanie rodziców z wpływu na kształtowanie ich potomstwa. Dziś rodzic nie może pozwolić by dzieciak samodzielnie wśród rówieśników uczył się życia w społeczeństwie, zawsze musi towarzyszyć mu stary pierdziel, który ponoć wie lepiej. Potem z tej dziatwy wyrasta nastoletni aspołeczny egoista, który już wie, że dorośli mogą mu naskoczyć, dawno już wyprzedził ich technologicznie i bez problemu omija nakazy i zakazy, w ucho nie dostanie. Uknułem sobie kiedyś takie powiedzenie, jeśli nie masz na nic czasu, znajdź sobie jakieś zajęcie. Ustal zasady, wprowadź zwyczaj, kanon, rytuał same dobre rady. Żaden mądrala nie powie, gdy przyjdzie do ciebie dzieciak, obojętnie w jakiej sprawie, zostaw to czym jesteś zajęty, pogadaj, poświeć czas, bo to najlepiej spędzony czas w twoim życiu. Tymczasem mamusia musi być na bieżąco z serialami, plotkami, a tatuś ukradkiem gołe baby w internetach ogląda. Czasy się zmieniły, klejmy już raz, od czasu zdobycia umiejętności posługiwania się ogniem, nieskończoną ilość razy wieszczyliśmy upadek na wszelkie możliwe sposoby, teraz czepiamy się ekranów. Zabawne jak potrafimy międlić ten sam problem na wiele sposobów.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]