Reklama

Ładowanie...

Dzieci to lubią?

09.03.2003
Czyta się kilka minut
Strasznie mnie rozjusza ciągle powielana herezja, która dzieciom przypisuje wrodzony ZŁY GUST. Ilekroć jakiś tandeciarz, chałturnik, geszefciarz od siedmiu boleści próbuje wcisnąć młodocianej publice swój kiczowaty towar - na jego ustach pojawia się ulubiona kwestia: „Dzieci to lubią”.
D

Dzieci lubią jakoby różowe sukienki z bufkami, lizaki w kształcie Smerfa, muzykę discopolo, fluorescencyjne nalepki na zeszyty, pana Kamela i „Randkę w ciemno”. A ja myślę, że nie tyle „lubią”, co papugują najpowszechniejsze, trywialne gusta dorosłego otoczenia, chłoną jak gąbka to, co najbardziej napastliwe i wszechobecne, nie znając mechanizmów obrony, sposobów odpierania ataku szmiry.

Kicz jest agresywny, a dziecko jest bezbronne. Kicz jest „łatwy” - tani, przymilny, nie stawia wymagań. Niestety jest także zakaźny i powoduje powikłania. Dziecięcy organizm poddany długotrwałemu działaniu kiczu może ulec nieodwracalnej „kamelizacji”. Dlatego zdecydowałam się złożyć donos i wskazać kilku winowajców.

Literackie straszydła
Śmieszy mnie wrzawa wokół rzekomej szkodliwości Harry'ego Pottera, podczas gdy na naszym rynku wydawniczym funkcjonują...

12281

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]