Reklama

Dysydent, więzień, idealista

Dysydent, więzień, idealista

12.10.2010
Czyta się kilka minut
Uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla Liu Xiaobo jest symbolem szlachetnego, niezłomnego idealizmu w stylu Mahatmy Gandhiego. W Chinach to dziś gatunek na wymarciu.
W

W eseju napisanym cztery lata temu Liu Xiaobo zauważa, że za sprawą blokady informacyjnej czołowi dysydenci mieszkający w Chinach znajdują się w sytuacji rośliny, która zasadzona pod naszym płotem, zakwita po stronie sąsiada: są sławni za granicą, ale w ojczyźnie mało kto ich zna.

Sam jest w takiej sytuacji. Dotąd jego nazwisko było w Chinach niemal nieznane i wcale nie jest pewne, czy nagroda - pierwszy Nobel w historii dla Chińczyka zamieszkałego w Chinach - wiele w tej materii zmieni. Chińskie media poinformowały o niej tylko na marginesie protestów wystosowanych przez władze. Programy informacyjne BBC i CNN zostały po ogłoszeniu werdyktu odcięte, zablokowano strony internetowe, a nawet esemesy z nazwiskiem Liu Xiaobo.

Niewdzięczna rola symbolu

Ale nie tylko cenzura jest przyczyną nieznajomości tegorocznego...

8885

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]