Reklama

Dyptyki

Dyptyki

13.07.2015
Czyta się kilka minut
Dwa lata po głośnym i docenionym (finał Nagrody Nike) debiucie Szymon Słomczyński, urodzony w 1988 roku, wydał nową książkę. Zdecydowanie inną niż pierwsza, choć równie gęstą, intrygującą i po prostu dobrą.
T

Tytuł tomu poprzedniego – „Nadjeżdża” – zapowiadał cechę konstytutywną zawartych w nim wierszy: dynamizm i energię wewnętrzną z trudem mieszczącą się w karbach rygorystycznej formy. To była istotnie ostra jazda, rzeczywistość schwytana na gorącym uczynku i nazwana wyraziście, czasem wręcz dosadnie. „Dwupłat” jest inny już choćby przez wyrafinowaną i konsekwentną kompozycję. Wiersz pierwszy wchodzi w dialog z ostatnim, a każda z rozkła- dówek tworzy dialogującą parę: „Lalkarstwo” i „Modelarstwo”, „Ostrzenie” i „Rozdzieranie”, „Wigilia” i „Wielkanoc”, „Pięciokąt” i „Koło”, „Teoria” i „Praktyka”, „Superpozycja, ale ktoś” i „Interpretacja kopenhaska” (tu odesłanie do mechaniki kwantowej i równania Schrödingera). Także i wtedy, gdy związek nie został wprost zasugerowany tytułem, odnajdziemy go podczas lektury. Nie chciałbym, żeby ten Schrödinger kogoś odstraszył; wspomniany dyptyk...

3054

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]