Reklama

Dyktatura traci zęby mleczne

Dyktatura traci zęby mleczne

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Szok transformacji pierwszych lat po rozpadzie ZSRR zaczął w Rosji mijać. Dziś najbardziej nośnym społecznym hasłem jest rozprawa z niepokornymi oligarchami-krwiopijcami, prowadzona pod sztandarem praworządności. Przy okazji następuje wymiana kadr: z najwyższych stanowisk odchodzą przedstawiciele poprzedniej ekipy, a ich miejsce zajmują niecierpliwi i głodni smakowitych kąsków z państwowego stołu wychowankowie instytucji założonej przez Feliksa Dzierżyńskiego.
W

W obecnej rozgrywce chodzi jednak o coś więcej niż o biurokratyczną rewolucję własnościową. Chodzi o zwrot ku nowemu (czy może staremu) modelowi rządzenia państwem.

Aresztowanie największego bogacza Rosji Michaiła Chodorkowskiego pod zarzutem machlojek finansowych i odejście z pozycji wszechwiedzącego “krupiera" wieloletniego szefa prezydenckiej administracji Aleksandra Wołoszyna kończą epokę wahań i chwiejnej równowagi między grupami walczącymi o władzę. Pakt o nieingerencji między robiącą politykę drużyną kremlowską a robiącymi pieniądze oligarchami - zawarty podczas nieformalnych spotkań w początkach kadencji Putina “na szaszłyku" - został ostatecznie złamany (obie strony porozumienia zresztą wchodziły sobie od czasu do czasu w pole: politycy robili pieniądze, a oligarchowie - politykę). Teraz z prezydenckiej rakiety Władimira Putina odpadł człon,...

11040

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]