Reklama

Ładowanie...

Dwie siostry: wiara i wątpliwości

12.01.2003
Czyta się kilka minut
P

Patrzenie na Kościół, wiarę, ale i na naszą codzienność potrzebuje stałego odświeżania. Patrzenie Tomasa Halika jest właśnie takim świeżym powiewem, który umożliwia nam dostrzeżenie tego, co istotne - poprzez nowy sposób wyrazu. Nowy, bo zakorzeniony w osobistym doświadczeniu wiary i intelektualnej refleksji, nawiązującej do najpiękniejszych tradycji czeskich myślicieli, takich jak Jan Patocka, i tradycji literackich - Karla Capka czy Vaclava Havla. Nie można też zapomnieć o tradycji filozofów niemieckiego obszaru językowego: Fryderyka Nietzschego, Martina Heideggera, Karla Jaspersa i innych. Oni wszyscy nie tylko nauczyli Halika postawy dialogu - ze światem współczesnym, jego kulturą, z innymi wyznaniami i religiami, ale i pokazali, że możliwe jest mądre otwarcie na wszystko, co niesie ze sobą przesłanie Dobrej Nowiny. Nawet, gdy czasami te nurty wydają się być - ze sobą i Ewangelią...

5951

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]