Reklama

Drugi oddech

Drugi oddech

29.12.2012
Czyta się kilka minut
Ks. prof. Tomáš Halík: Wiara indywidualistyczna często charakteryzuje poszukujących. Czy to się Kościołowi podoba, czy też nie, będzie się ona upowszechniać i spowoduje zmianę relacji wierzących do Kościoła instytucjonalnego.
Fot. Grażyna Makara
O

O. TOMASZ DOSTATNI OP: Tomaszu, chciałbym porozmawiać o przyszłości „otwartej” formacji katolickiej w Europie i w Polsce. Tej kojarzonej z mocnym ugruntowaniem intelektualnym, nie zaś z kulturowym dziedzictwem postaw egzystencjalnych i wiary. Tej, która może czasem jest zagrożona indywidualizmem jako mniej nastawiona na dawanie świadectwa i zdystansowana od wspólnoty. Z drugiej strony: świadoma siebie samej i dlatego mniej narażona na kulturową urawniłowkę – cały ten konglomerat biznesowo-medialny, który sączy nowe wzorce.
KS. TOMÁŠ HALÍK: Cieszę się, że będziemy używać tych dwóch pojęć: Kościół otwarty i Kościół ludowy, czy może: tradycyjny. To coś innego niż utarte klisze: Kościół konserwatywny i progresywny. W tym drugim opisie nie utożsamiam się ani z tradycjonalistami, ani z progresistami.
Dlaczego? Bo myślę, że oba te...

13440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]