Reklama

Ładowanie...

Drugi oddech

29.12.2012
Czyta się kilka minut
Ks. prof. Tomáš Halík: Wiara indywidualistyczna często charakteryzuje poszukujących. Czy to się Kościołowi podoba, czy też nie, będzie się ona upowszechniać i spowoduje zmianę relacji wierzących do Kościoła instytucjonalnego.
Fot. Grażyna Makara
O

O. TOMASZ DOSTATNI OP: Tomaszu, chciałbym porozmawiać o przyszłości „otwartej” formacji katolickiej w Europie i w Polsce. Tej kojarzonej z mocnym ugruntowaniem intelektualnym, nie zaś z kulturowym dziedzictwem postaw egzystencjalnych i wiary. Tej, która może czasem jest zagrożona indywidualizmem jako mniej nastawiona na dawanie świadectwa i zdystansowana od wspólnoty. Z drugiej strony: świadoma siebie samej i dlatego mniej narażona na kulturową urawniłowkę – cały ten konglomerat biznesowo-medialny, który sączy nowe wzorce.
KS. TOMÁŠ HALÍK: Cieszę się, że będziemy używać tych dwóch pojęć: Kościół otwarty i Kościół ludowy, czy może: tradycyjny. To coś innego niż utarte klisze: Kościół konserwatywny i progresywny. W tym drugim opisie nie utożsamiam się ani z tradycjonalistami, ani z progresistami.
Dlaczego? Bo myślę, że oba te...

13440

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]