Reklama

Dwie kobiety

Dwie kobiety

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Toczy się ostatnio w mediach dyskusja, czy śmierć Jana Pawła II coś zmieniła w życiu naszego kraju. Jedni podają przykłady, które mają pokazać, że po emocjonalnym zrywie kwietnia 2005 wszystko wróciło do normy, a nawet jest gorzej. Politycy i kibice walczą z jeszcze większą niż dotąd zaciekłością, a pokolenie JP2 jest w najlepszym wypadku postulatem albo faktem medialnym. Drudzy wynajdują ludzi i sytuacje, które mają przekonać, że do dziś w życiu konkretnych osób i całych wspólnot trwają dobre owoce tamtych dni. Jedni i drudzy publikują statystyki i badania socjologiczne mające potwierdzić ich tezy.
M

Mając w pamisęci te spory, przyjrzyj się liturgii Niedzieli Palmowej. Zobaczysz zryw narodowego uniesienia podczas wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz Jego mękę, która nastąpiła kilka dni później. Będziesz mógł się zastanowić nad kwestią psychologii tłumu, który najpierw krzyczał "Hosanna", a wkrótce potem "Ukrzyżuj Go". Będziesz też mógł rozważyć zachowanie sanhedrynu i rzymskich żołdaków, a także apostołów, którzy uciekli, i kobiet, które wytrwały. Proponuję jednak, byś pochylił się przede wszystkim nad postawą dwóch kobiet, o których Marek wspomina jakby mimochodem.

Ewangelista nie podaje imienia tej, która stłukła flakonik drogiego olejku i namaściła nim Jezusa. Wywołało to szemranie ludzi zgromadzonych u Szymona: "Wszak można było olejek ten sprzedać drożej niż za trzysta denarów i rozdać ubogim". Namaszczenie olejkiem pozostałoby dla socjologów...

2615

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]