Reklama

Ładowanie...

Dwa świadectwa

03.07.2007
Czyta się kilka minut
"Ochotnik i"Bunkier: tymi książkami Ośrodek Karta zainaugurował dwie serie wydawnicze, mające przedstawiać obraz minionego stulecia ztakiej perspektywy: "samej prawdy, wolnej od fikcji pisarskiej (Zbigniew Gluza).
P

Pierwsza opowieść rozgrywa się między rokiem 1918 a 1922. Jej autor, Stanisław Bohdanowicz (z rodziny zesłańców) jako 18-latek wstępuje do polskiej Dywizji Syberyjskiej. Jest rok 1918 i na Syberii, która jest areną walk między bolszewikami a "białymi" Kołczaka i wspierającym ich Korpusem Czechosłowackim (pragnącym ewakuować się na Zachód przez Władywostok, zajęty przez zachodnich aliantów, wspomagających front antybolszewicki), tworzy się polska dywizja, politycznie przyporządkowana armii Hallera we Francji. Tworzą ją zesłańcy i uwolnieni jeńcy.

Los tej 10-tysięcznej jednostki był tragiczny: walczyła z bolszewikami, a gdy Kołczak został rozbity, próbowała przebić się do Władywostoku. Zdradzona przez czechosłowackich sojuszników (ci dogadali się z bolszewikami), musiała skapitulować. Większość jej żołnierzy zginęła w niewoli (zabita morderczą pracą czy...

5059

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]