Reklama

Dwa pożegnania IV RP

Dwa pożegnania IV RP

03.09.2007
Czyta się kilka minut
W "Plusie-Minusie" z 18-19 sierpnia znalazłem (i natychmiast z zaciekawieniem przeczytałem) dwa artykuły żegnające ideowo-polityczny projekt braci Kaczyńskich: "Co nam zostało z IV RP" Bronisława Wildsteina i "Huk, a potem skomlenie" Dariusza Rosiaka. Oba potwierdzają (każdy na swój sposób) żywotność tonacji elegijnej w najnowszej publicystyce; oba wyraźnie odsyłają do literatury.
E

Elegia Wildsteina jest prostym wyznaniem żołnierza idei, który powtarza to, co wielokrotnie już mówił o projekcie IV RP i o jego przeciwnikach; widać, że jego poglądy i zasady nie zmieniły się ani na jotę (co w chwilach takich jak obecna godne jest szacunku). Różnica wobec poprzednich tekstów autora na ten sam temat polega na tym, że cały wywód zmierza do jednego, wyraźnie nasyconego emocjami, zdania: "Można niestety przyjąć, że realizację marzeń o IV RP czasowo należy zawiesić". Liryczno-sentymentalną tonację narzuca także tytuł artykułu. Nawiązuje on do pamiętnego refrenu piosenki Juliana Tuwima (starsi pamiętają, cytuję dla młodszych): "Co nam zostało z tych lat/Miłości pierwszej?/Zeschnięte liście i kwiat/W tomiku wierszy./Wspomnienia czułe i szept,/I jasne łzy, co nie schną,/I anioł smutku, co wszedł/I cicho westchnął." Spyta ktoś z niedowierzaniem: Bronisław Wildstein...

1844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]