Reklama

Duży wafelek w cieniu wielkich sąsiadów

Duży wafelek w cieniu wielkich sąsiadów

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Dla postradzieckiej Azji zaczęła się nowa polityczna epoka: po 11 września wagę regionu dostrzegły światowe mocarstwa.
F

Fundamentalizm islamski, separatyzm ujgurski, przemycane z Afganistanu narkotyki, nielegalna emigracja, brak wody, walka o dostęp do bogactw naturalnych i tras ich przesyłu - to kanon zagrożeń, o jakich mówili eksperci do spraw bezpieczeństwa na zorganizowanej niedawno przez Kazachstański Instytut Studiów Strategicznych konferencji w Ałmaty. O starych strachach z pierwszych lat niepodległości nie wspomniano słowem. Bo któż jeszcze pamięta o groźbie rozpadu Kazachstanu, o batalii z wycofaniem postradzieckiej broni jądrowej, skażeniach na poligonie semipałatyńskim czy negocjacjach o przebiegu granicy z Chinami. Część tych problemów szczęśliwie rozwiązano, część - chwilowo uznano za błahe.

Bezpieczeństwo - hurt i detal

Kwestie bezpieczeństwa dominują ostatnio w polityce Kazachstanu. Kraj ten ochoczo przystępuje do...

15057

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]