Reklama

Drugi obieg

Drugi obieg

25.02.2013
Czyta się kilka minut
Dla tych, którzy pamiętają lata 70. i 80. zeszłego wieku,...
1

1
...„drugi obieg” jest terminem dobrze znanym i ściśle związanym z ówczesną sytuacją. Obejmowano nim wszelkie przedsięwzięcia kulturalne podejmowane poza zasięgiem państwowej cenzury, a więc przełamujące monopol władzy we wspomnianej dziedzinie. Bodaj najważniejszą postacią owego przełamywania były podziemne edycje książek i czasopism.

2
Przypominam tym, którzy zapomnieli: drugi obieg traktowany był w PRL-u jako działanie nielegalne; drukowanie i kolportowanie podziemnych książek było zajęciem niebezpiecznym; nawet kupowanie samizdatów budziło (przynajmniej początkowo) znaczne emocje. Pamiętam, jak byłem przejęty, gdy po raz pierwszy wszedłem w posiadanie wydanej w podziemiu książki (był nią pierwszy tom „Głównych nurtów marksizmu”), pamiętam, kto i gdzie mi ją sprzedał...

3
W artykule „Rozbijamy...

3111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]