Reklama

Drogi wolności (pewna myśl)

Drogi wolności (pewna myśl)

10.04.2016
Czyta się kilka minut
Ta myśl to właściwie ciąg pytań. Ks. Józef Tischner zadał te pytania swoim słuchaczom w Paryżu wiosną 1989 r. Można już było przewidywać, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja w Polsce.

„Czy były w naszym życiu takie chwile – pytał – w których czuliśmy się naprawdę wolnymi istotami, ludźmi wolnymi? Czy były takie chwile, w których wiedzieliśmy, że mamy wokół siebie jakąś przestrzeń wolności, której zagospodarowanie wyłącznie od nas zależy? Co więcej, zadajmy sobie jeszcze drugie pytanie: czy takie chwile wolności były dla nas radością, czy były dla nas ciężarem?”.

Wsłuchuję się dziś w głosy ludzi młodszych ode mnie o dwa pokolenia. Także oni – jak wtedy my – stają przed wyzwaniem. Jaka ma być Polska? Jaka ma być Europa? Czy mamy i czy chcemy mieć wpływ na losy świata? W 1989 r. mieliśmy poczucie, że oto nareszcie, po wielu latach przymusowej izolacji, otwierają się drzwi do świata prowadzące. Niektórzy mówili wręcz, że czują się tak, jakby otwarły się bramy więzienia. Można będzie pisać, co się chce. Nie będzie indeksu zakazanych książek ani idei, o których...

3959

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]