Reklama

Drogi wolności: Lutosławski dziś

Drogi wolności: Lutosławski dziś

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Forma dwuczęściowa, czyli cięcie, kontrast. Aleatoryzm, czyli wolność, ale nie absolutna (bo kontrolowana). Albo: forma łańcuchowa, zazębianie się, rozwój, continuum. Muzyka Lutosławskiego kryje w sobie wiele rozmaitych idei.
S

Stowarzyszenie imienia Witolda Lutosławskiego w ubiegłym roku zorganizowało w Warszawie po raz pierwszy festiwal pod nazwą “Łańcuch", w miniony czwartek zakończyła się druga jego edycja. Łańcuch - ta nazwa w sposób symboliczny nadała imprezie kierunek. Kunsztowną, klasyczną i bardzo “wysoką" sztukę dźwięków Mistrza wrzuciła w kontekst współczesnej kultury. Ustawiła w łańcuchu, pokazała, jak funkcjonuje tu i teraz, w rozmaitych kontekstach i środowiskach.

Nowa interpretacja “Kwartetu smyczkowego" (Kwartet im. Szymanowskiego). Nowe zaistnienie piosenek Derwida (w przestrzeni Fabryki Trzciny). Młodzi z Polski i Francji w kameralistyce (“Subito", “Partita", “Wariacja Sacherowska", “Trio stroikowe") oraz w arcyciekawym i obiecującym projekcie “Lutosławski Youth Orchestra".

Muzycy z siedmiu krajów: Polski, Ukrainy, Francji, Holandii, Serbii,...

6027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]