Reklama

Ładowanie...

Drogi wolności: Lutosławski dziś

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Forma dwuczęściowa, czyli cięcie, kontrast. Aleatoryzm, czyli wolność, ale nie absolutna (bo kontrolowana). Albo: forma łańcuchowa, zazębianie się, rozwój, continuum. Muzyka Lutosławskiego kryje w sobie wiele rozmaitych idei.
S

Stowarzyszenie imienia Witolda Lutosławskiego w ubiegłym roku zorganizowało w Warszawie po raz pierwszy festiwal pod nazwą “Łańcuch", w miniony czwartek zakończyła się druga jego edycja. Łańcuch - ta nazwa w sposób symboliczny nadała imprezie kierunek. Kunsztowną, klasyczną i bardzo “wysoką" sztukę dźwięków Mistrza wrzuciła w kontekst współczesnej kultury. Ustawiła w łańcuchu, pokazała, jak funkcjonuje tu i teraz, w rozmaitych kontekstach i środowiskach.

Nowa interpretacja “Kwartetu smyczkowego" (Kwartet im. Szymanowskiego). Nowe zaistnienie piosenek Derwida (w przestrzeni Fabryki Trzciny). Młodzi z Polski i Francji w kameralistyce (“Subito", “Partita", “Wariacja Sacherowska", “Trio stroikowe") oraz w arcyciekawym i obiecującym projekcie “Lutosławski Youth Orchestra".

Muzycy z siedmiu krajów: Polski, Ukrainy, Francji, Holandii, Serbii,...

6027

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]