Reklama

Poezja w „Wieży Bubel"

Poezja w „Wieży Bubel"

12.04.2007
Czyta się kilka minut
Nasza rzeczywistość poetycka ma to do siebie, że wciąż się wniej tasują: języki, poetyki, oglądy. Dlatego głos metafizyka bywa równie ważny jak głos neolingwisty.
rys. M. Owczarek
W

W artykule "Poezja a demokracja", inicjującym dyskusję o kondycji poezji polskiej "powstałej na przełomie lat 90. i pierwszej dekady nowego wieku", Igor Stokfiszewski proponuje traktować teksty poetyckie jako "bogate źródło wiedzy o mechanizmach kultury kształtowanej w ramach projektu liberalnej reformy". Podkreśla przy tym, że dysponujemy już "językami ukazującymi przemiany społeczne w łonie demokracji w całej ich złożoności", a co za tym idzie, możemy zrezygnować "z języków metafizycznych, egzystencjalnych, metapoetyckich, które dominowały w minionej dekadzie". Co prawda krakowski krytyk nie nazywa po imieniu tych "nowych języków", które, jego zdaniem, są dużo skuteczniejsze w interpretowaniu najnowszej poezji i mówieniu o niej, ale wolno chyba do nich zaliczyć krytykę genderową, queerową czy badania kulturowe. W końcu są to metodologie zorientowane, tak czy owak,...

9842

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]