Reklama

Drabina Mertona

Drabina Mertona

15.06.2003
Czyta się kilka minut
W sztuce Ionesco jedynym bohaterem, który nie został dotknięty „nosorogacizną”, jest alkoholik Berenger. Bycie ostatnim człowiekiem w stadzie nosorożców nie daje jednak powodów do dumy. „Jestem potwór” - mówi Berenger. Dla Thomasa Mertona „nosorogacizna” oznacza chorobę wielkomiejskiego zgiełku, „uporczywy i sfabrykowany sen” tych, którzy samotność utożsamiali z niezdrową izolacją czy wręcz nienawiścią do ludzi.
T

Ten obraz, kreślony przez mnicha kontemplacyjnego, nie byłby tak wymowny, gdyby przez pewien czas sam nie uczestniczył w pędzie „nosorożców”. O tym etapie życia Mertona traktuje „Bieg ku górze”, pierwszy z siedmiu tomów jego pamiętników. Tytuł i motto, zaczerpnięte z „Boskiej komedii”, najlepiej mówią o treści. Ostatnie lata „w świecie” rzeczywiście były dla Autora czasem zrywania z oczu kory, która - jak pisał Dante - „widok Boga zasłania”.

Ta opowieść o rodzeniu się powołania jest mozaiką refleksji na tematy poważne i całkiem powszednie, zapisywanych w latach 1939-1941 w Nowym Jorku, na Kubie i wreszcie - w Gethsemani. Długo trzeba było czekać, by te najbardziej osobiste pisma ujrzały światło dzienne. Powiernictwo Spuścizny Mertona (Merton Legacy Trust) zobowiązało się do niepublikowania pamiętników przed ukazaniem się oficjalnej biografii. Ponadto do ich wydania dojść mogło...

8758

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]