Reklama

Dominikana

Dominikana

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Drogą 871 można wjechać do Tarnobrzega od południa. Zanim zacznie się miasto, po prawej stronie mija się spore, jak na tę cześć kraju, jezioro.
W

Wiele lat temu na jego dnie pracowały gigantyczne maszyny. Była tutaj odkrywkowa kopalnia siarki. Koparki i transportery były rzeczywiście ogromne. Nie wiem, czy w ogóle w życiu widziałem większe maszyny. Wgryzały się w głąb ziemi. Nad okolicą unosiła się kwaśna, gryząca woń siarkowodoru. Miejsce wydawało się być piękne i przeklęte. Teraz przykrywa je nieruchome lustro wód.
Niedawno tamtędy jechałem. Była brudnawa polska zima. Za autami ciągnęła się czarna mgła i osiadała na szybie. Latem na zaimprowizowanej plaży nad jeziorem stało kilka bud ze smażoną rybą i frytkami i snuł się półgoły tłum. Ale w styczniu nie ma tam psa z kulową nogą. Czasami stają kierowcy, by odetchnąć i zapatrzeć się w burą przestrzeń. Ja też to robię.
Przez lata przybyło kilka piwnych i rybnych baraczków. Pojawiło się małe molo. Teraz – rok, może dwa temu – przy zjeździe z dwupasmówki ktoś postawił...

4565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]