Reklama

Ładowanie...

Dom w przebudowie

21.11.2004
Czyta się kilka minut
Proszę wyobrazić sobie wielopiętrowy dom w budowie, w przebudowie, w procesie... Konstrukcję pozbawioną centrum, pełną wyjść ewakuacyjnych, klatek schodowych, drzwi, zakamarków, schowków.... Publikując taką deklarację programową, organizatorzy Baz@rtu wykazali się sporą odwagą. Manifest, w którym ogłasza się brak centrum, mógłby przecież oznaczać przyznanie się do braku wiary w teatr jako taki.
T

Tak jednak nie jest. Organizatorzy przeciwstawili się tylko tendencji do hierarchizowania widowisk, która każe - niezależnie od jakości - wyżej stawiać “prawdziwy" teatr (dramatyczny) niż rozmaite “formy nieczyste". Pokazanie spektakli in statu nascendi pozwoliło postrzegać je raczej jako wielotorowy, indywidualny proces niż jako ustalone raz na zawsze dzieła. Tym samym umożliwiono (z reguły młodej) publiczności postrzeganie na takim samym poziomie niedokończonego “Zaratustry" Krystiana Lupy, współtworzonego przez widzów koncertu Velmy, politycznego happeningu Komuny Otwock i improwizowanych etiud warsztatowych studentów aktorstwa według “Niewiny".

***

Opozycja wnętrza i otwartej przestrzeni, domu i miasta jako scen dla życiowego dramatu, okazały się najważniejszym tematem festiwalowych prezentacji. “Zaratustra" wg Fryderyka...

5647

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]