Reklama

Ładowanie...

Dom umarłych

04.07.2004
Czyta się kilka minut
To, co prawdziwe, nie wyklucza tego, co piękne (Janáček).
1

1. Opera “Z mrtvého domu" Leoša Janáčka, według “Wspomnień z domu umarłych" (1860-61) Fiodora Dostojewskiego, była jednym z ostatnich dzieł kompozytora. Pierwsze szkice powstały w 1927 roku, Janáček zmarł na zapalenie płuc 12 sierpnia 1928 roku.

10 stycznia pisał do Maxa Broda: “»Z martwego domu« Dostojewskiego już skończone". Kilka dni wcześniej wysłał list do Kamili Stösslovej, swojej ostatniej ukochanej: “Opera gotowa. Po raz pierwszy nie wiem, co teraz robić". Już wkrótce jednak rozpoczął pracę nad “II Kwartetem smyczkowym »Listy poufne«" (pierwotny tytuł “Listy miłosne"), wedle biografa Jaroslava Vogla “spowiedzią z późnej miłości, dziełem najbardziej intymnym i osobistym".

Premiera “Z martwego domu" odbyła się już po śmierci kompozytora, 12 kwietnia 1930 roku w Brnie.

2. Pierwszy akt...

9970

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]