Reklama

Dodatni przyrost – optymizm na wyrost

Dodatni przyrost – optymizm na wyrost

05.01.2015
Czyta się kilka minut
Rok 2014 był pierwszym od dłuższego czasu z dodatnim przyrostem naturalnym (GUS szacuje, że nowych urodzeń było 380 tys., a zgonów o 10 tys. mniej) – to pierwsza dobra wiadomość.
Fot. Jacek Turczyk / PAP
D

Druga dotyczy Karty Dużej Rodziny: z wprowadzonego niedawno ułatwienia dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci – zniżki transportowe, na obiektach sportowych, w muzeach – korzysta już niemal 600 tys., a do końca 2015 r. Karta (na zdjęciu jej podpisanie przez prezydenta) może wesprzeć 3,5 miliona osób. W połączeniu z istniejącymi już mechanizmami – wydłużeniem płatnych urlopów dla rodziców czy podwyższeniem ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko – może to za lat kilka przynieść efekty: większą liczbę urodzeń w starzejącym się społeczeństwie.
Sukces na tym polu został już jednak odtrąbiony: medialna interpretacja zawiera się w zdaniu, że tzw. urlop Tuska przynosi pierwsze efekty. Tyle że to teza naciągana: trudno mówić o tendencji na podstawie statystyk z jednego roku, zwłaszcza że minimalnie dodatni przyrost zdarzył się ostatnio kilka razy. Jeszcze trudniej udowodnić, że...

1540

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]