Reklama

Dobry Rok

Dobry Rok

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Rok Polski w Szwecji - Polen Nu - był bezprecedensowy. Organizatorzy (Ambasada RP w Sztokholmie, Instytut Polski, MSZ, Ministerstwo Gospodarki) uznali, że kultura powinna się w nim mieszać z gospodarką i turystyką. Impulsem była akcja “Polska w centrum uwagi" ogłoszona w 1999 r. przez szwedzki rząd - 9 szwedzkich regionów zaprezentowało się w 9 polskich województwach. W naszym przedsięwzięciu świetnie wypadło np. współpracujące z Göteborgiem województwo śląskie czy związana z Uppsalą Małopolska. Polska była gościem specjalnym XIX Międzynarodowych Targów Książki w Göteborgu. Gwiazdą imprezy był Ryszard Kapuściński, przyjechali też Hanna Krall i Wojciech Tochman. Wydano antologię 17 polskich poetów pokolenia 30- i 40-latków (w Sztokholmie promował ją Jacek Podsiadło). We współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Adama Mickiewicza zaprosiliśmy Wisławę Szymborską i Adama Zagajewskiego.
W

Wydarzeniem była wystawa “Trzy korony i polski orzeł" o relacjach polsko-szwedzkich od XVI do XVIII w. W Warszawie ekspozycję zobaczyło 30 tys. osób, na zamku w Kalmarze - 70 tys. Adam Budak pokazał w Grafikens Hus polską grafikę, wprowadził jednak też np. prezentację video czy gry elektroniczne. Anda Rottenberg na sztokholmskich Międzynarodowych Targach Sztuki Współczesnej przedstawiła klasykę: Tarasewicza, Dwurnika, Modzelewskiego, Ciecierskiego. Obecna była galeria Raster, zajmująca się najmłodszym pokoleniem artystów. Odbył się Polski Festiwal Jazzowy, gdzie zagrali Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Krzysztof Ścierański, bracia Olesiowie. Trwa przegląd polskiego kina, pokazaliśmy “Zmruż oczy", “Zemstę", “Tam i z powrotem", “Dług". Podobał się "Anioł w Krakowie".

To był dobry rok. Dlatego postanowiliśmy go nie kończyć. Potrwa przynajmniej do maja 2004 r. Chcemy uczcić wstąpienie Polski do UE.

not. AS

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]