Reklama

Dobra sztuka, martwa sztuka

Dobra sztuka, martwa sztuka

28.03.2016
Czyta się kilka minut
W Polsce nie ma cenzury, a tym samym spór: dopuszczać czy konfiskować, jest bezprzedmiotowy.
Jan Klata
Z

Zasadny natomiast jest spór o to, co finansować z publicznych pieniędzy i jak postępować w sytuacjach konfliktu” – mówi pani z ministerstwa. Co integruje wspólnotę? Otóż: „Wspólna tradycja. Język. Sentyment do przebojów młodości. Filmy Stanisława Barei. »Pchła Szachrajka« Jana Brzechwy czytana przez mamę w dzieciństwie. Światło przenikające przez witraże Stanisława Wyspiańskiego w kościele Franciszkanów w Krakowie. Kolęda »Lulajże Jezuniu« skojarzona z zapachem choinki. Fasada Pałacu Łazienkowskiego odbita w wodzie. Smok wawelski, także w uwspółcześnionej wersji Tomasza Bagińskiego”.

Co łączy wymienionych artystów? Z wyjątkiem Tomasza Bagińskiego (dorzuconego litościwie ze względu na podwawelskiego smoka). Nie żyją. Ale idźmy dalej, brnijmy śmiało na tle odbitej fasady ogniw kulturowego łańcucha: „Wszystko to może nas łączyć, służyć porozumieniu, jeśli potrafimy sobie...

3085

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

- o ile to będzie można zwać jeszcze puszczą - nawet rój (kornika drukarza) się nie ostanie. Dobra natura to martwa natura. Jeśli step, tylko Step Białowieski.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]