Reklama

Dobijanie

Dobijanie

06.10.2014
Czyta się kilka minut
„Oczyścimy wszystkie nasze rejony z tego paskudnego śmiecia” – meldował przełożonym sowiecki pułkownik Fiodor Markow. Wcześniej kazał rozstrzelać 80 żołnierzy AK.
D

Działo się to na Wileńszczyźnie latem 1943 r. Markow – jeden z dowódców sowieckiej partyzantki – rozbroił i aresztował więcej akowców, ale nie rozstrzelał wszystkich, by uniknąć oskarżeń o dokonanie „drugiego Katynia”. Takie były początki walki, do której przystępowali Sowieci na terenach „wyzwalanej” Polski. Miała ona trwać dekadę i pochłonąć wiele ofiar.
Historyk Grzegorz Motyka, wybitny znawca Kresów Wschodnich w XX w., prowadzi nas przez kolejne etapy tej walki – czyli obławy na „białych Polaków” (jak Sowieci zwali niekomunistów) – prowadzonej przez NKWD przeciwko polskiemu podziemiu, wspólnie z rodzimymi instytucjami (jak UB, KBW, LWP) lub samodzielnie. Wcześniej zaś wprowadza w temat: opisuje rolę NKWD w sowieckim systemie, przedstawia sytuację polityczno-militarną na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej, przebieg akcji „Burza”, montowanie władzy komunistycznej w...

1965

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]