Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Przywróćmy im imię

Przywróćmy im imię

06.10.2014
Czyta się kilka minut
Największe wrażenie zrobił na mnie opis śmierci Anatola Radziwonika. Sowieci tropili go kilka lat. Zginął w 1949 r., tocząc wręcz kowbojski pojedynek z enkawudzistą.
Anatol Radziwonik „Olech”, druga połowa lat 40. Fot. Domena publiczna
A

ANDRZEJ BRZEZIECKI: Dotąd zajmował się Pan historią stosunków polsko-ukraińskich w latach 40. i 50. XX w. Teraz podjął Pan temat walki NKWD z polskim podziemiem w tym okresie. Skąd to zainteresowanie?
GRZEGORZ MOTYKA: Temat „chodził” za mną od dawna. Szukając materiałów do badań nad Ukraińską Powstańczą Armią i stosunkami polsko-ukraińskimi, wielokrotnie natrafiałem na dokumenty dotyczące polskiego podziemia, aż wreszcie, bodajże w 2009 r., postanowiłem o tym napisać. Wcześniej jednak musiałem ukończyć książkę „Od rzezi wołyńskiej do akcji »Wisła«”.
Co było celem publikacji?
Początkowo zamierzałem stworzyć i swoisty katalog starć między NKWD a polskim podziemiem i w ten sposób pokazać okoliczności śmierci poszczególnych partyzanckich komendantów. W miarę pisania książka zamieniała się w szerszą opowieść o...

8142

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]