Reklama

Przywróćmy im imię

Przywróćmy im imię

06.10.2014
Czyta się kilka minut
Największe wrażenie zrobił na mnie opis śmierci Anatola Radziwonika. Sowieci tropili go kilka lat. Zginął w 1949 r., tocząc wręcz kowbojski pojedynek z enkawudzistą.
Anatol Radziwonik „Olech”, druga połowa lat 40. Fot. Domena publiczna
A

ANDRZEJ BRZEZIECKI: Dotąd zajmował się Pan historią stosunków polsko-ukraińskich w latach 40. i 50. XX w. Teraz podjął Pan temat walki NKWD z polskim podziemiem w tym okresie. Skąd to zainteresowanie?
GRZEGORZ MOTYKA: Temat „chodził” za mną od dawna. Szukając materiałów do badań nad Ukraińską Powstańczą Armią i stosunkami polsko-ukraińskimi, wielokrotnie natrafiałem na dokumenty dotyczące polskiego podziemia, aż wreszcie, bodajże w 2009 r., postanowiłem o tym napisać. Wcześniej jednak musiałem ukończyć książkę „Od rzezi wołyńskiej do akcji »Wisła«”.
Co było celem publikacji?
Początkowo zamierzałem stworzyć i swoisty katalog starć między NKWD a polskim podziemiem i w ten sposób pokazać okoliczności śmierci poszczególnych partyzanckich komendantów. W miarę pisania książka zamieniała się w szerszą opowieść o...

8142

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]