Reklama

Do urny czy na grzyby?

Do urny czy na grzyby?

08.10.2007
Czyta się kilka minut
Niechodzenie na wybory przestało być znakiem szczególnym w2005r., kiedy blisko 60proc. uprawnionych nie zdecydowało się skorzystać zprawa do wyboru posłów isenatorów. Czy większość może mieć jakieś cechy szczególne? Raczej nie. Łatwiej opisać tych, którzy mimo wszystko wciąż odnajdują drogę do urny.
N

Niegłosujący mieszkają w mieście i na wsi. Mają dyplomy uczelni albo jedynie osiem klas. Chodzą do szkoły, wychowują dzieci albo odliczają dni do emerytury. Uważają, że rozpoczęta w 1989 r. transformacja zmieniła ich życie na lepsze, albo mówią, że "Balcerowicz musi odejść". Ani światopogląd, lewicowy czy prawicowy, ani nawet płeć nie mają w tym przypadku znaczenia. To ludzie tacy jak my wszyscy - normalni.

Niepewność i wstyd

By cokolwiek zrozumieć z polskiej opowieści wyborczej, trzeba ustalić, gdzie żyjemy. Otóż żyjemy w kraju, w którym ci, którzy korzystają z prawa i przywileju wybierania reprezentantów, oraz ci, którzy tego nie robią, z wyborów na wybory często zamieniają się rolami. Równie często polski wyborca zmienia partię, na którą ostatecznie decyduje się oddać głos. Jak potężną skalę ma nasza wyborcza niepewność,...

10669

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]