Reklama

Daleko od urny

Daleko od urny

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Połowa Polaków uprawnionych do głosowania nie wybierała prezydenta. Więcej niż połowa nie uczestniczyła w wyborach parlamentarnych. Ale przecież frekwencja wyborcza w III RP nigdy nie była imponująca.
W

W II Rzeczypospolitej głosowało średnio 75 proc. uprawnionych - mimo zacofania cywilizacyjnego znacznych jej obszarów czy konfliktów etnicznych nieuchronnych w państwie, w którym jedną trzecią ludności stanowią mniejszości. W PRL oficjalnie do wyborów chodziło ponad 90 proc. uprawnionych, faktycznie 80-85 proc.; oczywiście był to czysty rytuał, bo listę "reprezentantów narodu" ustalano odgórnie, pamiętać też trzeba o naciskach wywieranych na wyborców. Przyzwyczajenie, że "chodzi się głosować", trwało aż do lat 80. Dopiero po wybuchu "Solidarności" i jej stłumieniu wprowadzeniem stanu wojennego niechodzenie do wyborów stało się jednym z powszechniejszych sposobów manifestacji niechęci wobec systemu.

Przełomu nie przyniosły wybory z 4 czerwca 1989 r., choć z dużą dozą prawdopodobieństwa można było przewidzieć, że zmienią kraj nieodwracalnie. Kartki do urn...

14621

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]