Reklama

Ładowanie...

Do trzech razy sztuka: Artemis wystartowała – dokąd nas zaprowadzi?

16.11.2022
Czyta się kilka minut
Po dwóch huraganach, serii awarii i niemal 20 latach przygotowań, Ameryka – z Europą – wraca do podboju kosmosu.
Start Artemis 1, 16 listopada 2022 r. / fot. NASA / Bill Ingalls
N

Noc nad Florydą na kilkanaście sekund zmieniła się w dzień. Tuż przed 2.00 miejscowego czasu najpotężniejsza rakieta kiedykolwiek zbudowana przez NASA ruszyła w drogę. Półtorej godziny później jej ostatni człon uruchomił jeszcze raz swoje silniki i pchnął kapsułę kosmiczną Orion w stronę Księżyca. Tak zaczęła się niezwykle ważna misja, od której zależy to, czy ludzkość wróci na powierzchnię naszego satelity. A potem ruszy dalej na podbój Układu Słonecznego. 

Miało być łatwo: 20 lat drogi na Księżyc

Złośliwcy wątpili, czy ten moment kiedykolwiek nadejdzie. Cały projekt powrotu na Księżyc od lat padał ofiarą cięć budżetowych, problemów technicznych i zwykłego pecha, które sprawiły, że zdanie „zrobimy to po starcie SLS” stało się odpowiednikiem „odkładamy to na świętego nigdy”. 

SLS to najpotężniejsza rakieta NASA w historii. Choć przy 98 metrach wysokości jest...

8594

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/nauka-19

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]